utorok 24. marca 2015

Ale ja, chudák, mám len svoje sny...

Do dnešného príspevku som si vybrala veľmi jednoduchú tému, o ktorej sa mi píše veľmi ťažko. (Asi aj preto, lebo, ako som už spomínala, ja som veľký snílek a sny sú pre mňa dôležité. A asi tu o nich niekedy bude viac, ako by ste chceli, ale snáď ma nezabijete.)
Ale hlavne preto, lebo je omielaná zo všetkých strán, tak neviem, ako sa jej chopiť a ako začať. Sedím tu pri počítači už desať minút a nič. Akurát tieto štyri vety, kde píšem o tom, ako nič neviem napísať. Haha. Už som si skúšala aj napísať osnovu, ale bola mi na nič. Tak to skúsim takto.

 Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina. Ľudia ju volali všelijako, každý mal pre ňu vlastné meno. Táto krajina patrila na našu zem, akurát bola pod akýmsi ochranným štítom, takže na ňu nedoliehali vonkajšie vplyvy, ktoré inak doliehajú na celú našu planétu. Ľudia v tejto krajine robili to, čo pokladali za správne, čo chceli, na čo mali chuť, čo ich tešilo, čo ich bavilo, na čo mali predpoklady a aj to, na čo predpoklady nemali. V tejto krajine sa sny stávali skutočnosťou a vlastne tu sny ani neexistovali. Tu sa sny odjakživa skutočnosti rovnali. Ak chcel niekto byť vrcholovým bežcom, tak ním bol. Ani o tom nestihol snívať. Ak niekto chcel byť hercom, bol ním. Ak niekto cítil naplnenie v tom, že bude pomáhať opusteným psom, pomáhal. Ak pre ženu bolo to najdôležitejšie, byť dobrou matkou svojím deťom, bola ňou. Všetko tu bolo prirodzené, bez akýchkoľvek vymýšľačiek a podceňovania. Nikto nikoho nedokázal zastaviť v tom, za čím si išiel.
Ľudia z okolitých krajín a neskôr aj z ostatných krajín sveta, začali ľuďom z tejto nemenovanej (pretože sa volala všelijako) krajiny závidieť. Ich spokojnosť, ich úspech, ich vyrovnanosť a dobrú energiu. Snažili sa prísť na to, v čom spočíva toto ich tajomstvo, pretože ľudia z tejto krajiny sa nelíšili od iných. Akurát tým, že žili v inej krajine. Neprišli na to, a tak dostali nápad. Asi si povedali: „Ak sa o toto tajomstvo nepodelia, tak ho nebude vlastniť nikto. Ani my ani oni.“ A pokúsili sa zničiť štít. Aj ho zničili. A všetko im, tým ľuďom z ostatných krajín, vyšlo tak, ako chceli. Samozrejme, až po určitom čase. No stalo sa tak. Už žiadne štíty, už žiadna rozdielnosť krajín. Iba niektorí starší ľudia z nemenovanej krajiny si toto tajomstvo vryli hlboko do pamäte a snažili sa ho šíriť z generácie na generáciu. Nebolo to však ľahké, pretože v krajine bez ochranného štítu sa tajomstvo pomaly rozpadávalo, strácalo. Iba niektorým ľuďom ostalo. A tým, ktorí tento štít zničili, po čase ani nevedelo napadnúť, prečo to vlastne urobili...

Nemusíte byť literárni odborníci na to, aby ste text vyššie pochopili. Ak sa vám to zdá trápne, nevadí. Trochu aj mne. No chcela som vo vás navodiť ten pocit, kedy vám to pomaličky všetko dochádza.
Ja svoju krajinu nijako nevolám, ale ak by som ju mala pomenovať, tak by som ju volala M16 alebo Šťastie. Nepýtajte sa prečo. Proste by som ju tak volala.
Existuje miliónpäť dôvodov, prečo dnešný svet neznášam a miliónsedem, prečo ho milujem. Jedným z dôvodov, prečo ho neznášam je, že voči nemu nemáme ochranný štít. Niežeby tento svet bol zlý. On nie je. My sme si ho taký spravili. Takže, aby som tento výrok dostala do finálnej podoby: nemáme svoj osobný štít voči iným. Alebo máme, ale slabý. Alebo máme a ten je trochu prisilný, čo tiež nie je dobre. Alebo máme a taký ten správny. A ten majú práve potomkovia starších ľudí zo zničenej nemenovanej krajiny.

Veľmi ma mrzí, keď si ľudia neplnia sny. Pre x na entú výhovoriek. Hovorí sa, že asi to nechceme veľmi, keď si za tým nejdeme. Hoci aj cez prekážky. Nie vždy to platí. Niekedy naozaj niečo visí vo vzduchu, to, čo nám preniklo pod náš štít (pokiaľ nejaký, samozrejme, máme). A to nás nepustí ďalej. A často sme to aj my sami, ovplyvnení vplyvmi prostredia. 
Ale ja vám niečo poviem. Ak sa vo vašej krajine spoja všetci ľudia dokopy, ani nebudete vedieť ako a váš štít bude zrazu taký silný, až to bude všetko opäť fungovať. Sny sa stanú skutočnosťou.

Chcem, aby ste vedeli, že si o sebe nemyslím, že som dokonalá a že som zožrala všetku múdrosť sveta. Tiež nie som bohvieaký motivátor. Popravde to ani nemám rada, hovoriť niekomu žvásty o tom, ako to má urobiť a ako to pre neho bude dobré, pretože to ostáva bez účinku. Iba človek sám vie, čo je preňho dobré. A ostatným sa to môže zdať divné, zlé, hrozné, budú sa chytať za hlavu, krútiť ňou, vysmejú vás, ponížia, budú vás kritizovať. Ale vám to bude jedno (u riti). Pretože vy máte taaaaaaaaaaaakýto silný štít.

P.S.1: Verím, že ste pochopili moju vysokoctenú iróniu v názve príspevku.
P.S.2: Týmto chcem pozdraviť všetkých dementkov, ktorí si myslia, že majú právomoci na to, niekoho súdiť. Preberte sa.


S láskou a veľa veľa veľa snami, Rue.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára